Založ si blog

Perličky z referátu žiaka základnej školy

ČASŤ PRVÁ: HISTÓRIA

– Názov našej obce sa prvý krát objavuje v roku 1209, a to v darovacej listine, ktorou dal kráľ Ondrej 11. Tomášovi Svätojurskému zopár obcí. V roku 1290 tu bývali jeho sluhovia.

Keď bolo 18. storočie v polovici, Anton Grassalkovich kúpil Ivanku. Dal vybudovať niekoľko stavieb, medzi nimi aj poľovnícky letohrádok v štýle rokoka. Rokoko je slohový stupeň v neskorom období baroka. Tento majiteľ využíval kaštieľ aj barokový park ako miesto pre spoločenské udalosti. Aké, o tom sa literatúra nezmieňuje.
Na takú malú dedinku slušná história, však? A to ešte nie je všetko.

Až do roku 1841 ivanské panstvo patrilo Grassalkovichovcom, no po smrti posledného muža tohto rodu, Antona 3., ho odkúpil Michal Obrenovič. Ten bol srbským kniežaťom, a v Ivanke si zriadil vidiecke sídlo. S Ľudovítom Šťúrom sa spoznal v exile, a vďaka tomu prispel v 1848-om roku na zbrojenie dobrovoľníkov. Štúr mu za to štedro daroval svoju knihu „O národných povestiach a piesňach plemien slovenských“.

– Keď v roku 1916 Júlia zomrela, dostalo sa ivanské panstvo do rúk Karlovi Hunyadimu, ktorý ho daroval svojmu príbuznému, Filipovi Boss-Waldeck. Ten s chuťou vyrúbal naše krásne dubové lesy, ktoré boli severne od Ivanky.

ČASŤ DRUHÁ: KULTÚRA A OSOBNOSTI

Dychová hudba Ivanky pri Dunaji

Už vyše 100 rokov funguje dychová hudba, ktorá vystupuje pri kdejakých podujatiach. Bola založená v roku 1902 F. Bendekom. Obnovená bola v roku pána 1933 R. Zibalom, a veľmi úspešná bola aj pod J. Martinkovičom, keď sa im podarilo odohrať 212 koncertov, čo je viac ako priemerná folk-metalová skupina. 

ČASŤ TRETIA: KULTÚRNE PAMIATKY

Kaplnka Svätej Rozálie.

Je to rotunda s kupolovitou strechou a drobnou vežičkou, v ktorej spočíva medený zvon. V roku 1832 ju postavil neznámy umelec na pamiatku morovej epidémie. Je zasvätená sv. Rozálii. Epidémia skončila práve 4. septembra, čo je zhodou okolností deň sv. Rozálie.

Mohyla generála M. R. Štefánika

Miesto, kde pádom lietadla zahynul generál Milan Rastislav Štefánik. Miesto, kde sa zrútil označuje mohyla. Každoročne tu býva pietna spomienka na M. R. Štefánika, na ktorú musia chodiť aj úplne nevinní žiaci.

Zdroj: Internet, zo stránok „Referáty.“

Dobrovoľný poplatok

27.12.2022

Pri surfovaní na internete som naďabil na článok s nadpisom: „Bežkári odštartovali sezónu na Skalke: „Dobrovoľné vstupné zdraželo na dvojnásobok.“ V podstate celá téma tohto krátkeho článku sa týka úpravy bežkárskych tratí na Skalke pri Kremnici a v jej širšom okolí a dobrovoľného poplatku, ktorý sa vyberá za používanie tratí. Koľko zaplatíte Denný [...]

Nebo – Peklo

25.12.2022

Dnes som podal, na pošte dva listy. Podal som ich expres, 1. triedou, doporučene, a do vlastných rúk. Istota je istota. Adresa prvého „NEBO.“ Adresa druhého „PEKLO.“ Požiadal som predstavených, týchto inštitúcii, aby mi zaslali „ANAMNÉZU“ môjho života. Doručenie listov budem sledovať, na internete, na stránkach Slovenskej Pošty. Svoju spätnú adresu som neuviedol. [...]

Pamäť – nepamäť

22.12.2022

Sedí v hojdacom kresle. Premýšľa v hojdavom pohybe. Hojdá, hojdá, svoju pamäť. Tam a späť, hore a dolu, vpred a vzad. Pamäť mu uteká, nevie ju dobehnúť. Zabúda v prítomnosti. Budúcnosť má na dobro vymazanú, mýli si ju s prítomnosťou aj s minulosťou. Minulosť mu je jasná. Nik ho neokabáti. Slnko v okne na neho žmurká. Je šťastný. Na tvári sa mu mihol zabudnutý [...]

medvedí brloh

K útoku medvedice na lesníka pri Prievidzi došlo v blízkosti brlohu. Mala tam mladé

31.03.2023 17:20

Medveď na muža zaútočil vo štvrtok v bukovom poraste v Ostrej doline. Lesníci tam boli vysádzať stromčeky.

Sergej Lavrov

Lavrov: Západ sa stal existenčnou hrozbou pre Rusko

31.03.2023 17:00

Nová koncepcia ruskej zahraničnej politiky označuje Západ za existenčnú hrozbu pre Rusko, oznámil Sergej Lavrov.

vykrádal autá pomocou praku

Originálny zlodej. Na vykrádanie áut používal prak

31.03.2023 16:47

V novozámockých uliciach vykrádal autá 35-ročný muž pomocou praku. Už je obvinený.

Igor Matovič

Matovičov odkaz Čaputovej: Úradnícka vláda? Nahrávate mafii, máme už len dva rezorty, ostatné anektoval Heger

31.03.2023 16:37

Podľa lídra OĽaNO si má prezidentka nájsť normálny dôvod na vymenovanie úradníckej vlády.

starec07

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 38677x
Priemerná čítanosť článkov: 1289x

Autor blogu

Kategórie