Založ si blog

Izidorov tatko

V nedeľu po dobrom obede, som sa vybral na jedno čapované do šenku. V krčme ako vždy sedel na svojej stoličke môj kamoš Izidor. Na stole mal plný pohár piva a prázdny poldecák, a smutne čumel do telky.

„Ahoj Izidor. Si nejaký smutný. Čo Ti piť nechutí?“ „Ale, chutí mi. Spomenul som si na svojho tatka. Poď si prisadnúť k môjmu stolu. Však Jožo Ti to pivo donesie. Počúvaj Ty si starý kunčaft, pamätáš si na môjho otca.“ „Jasné, poznal som ho. Bol jak taká húžva, ako Ty.“ „Máš pravdu som celý po ňom. Vieš dnes je to 30 rokov čo ho, Pánboh vzal na druhý svet. Tiež sa volal Izidor. Ale v šenku ste mu všetci hovorili starý Izidor. Vždycky sme chodili do šenku spolu, ale nesedeli sme nikdy pri jednom stole. On mal svojich kamošov a ja zase svojich kamošov. Aj zo šenku sme chodili spolu domov. Tatko zavelil a ja som musel poslúchať. Bol starý, tak som ho musel po ceste podopierať. Tatko robil po celý život najprv závozníka a potom asfaltéra, ale nie takého čo asfaltuje cesty, ale takého čo asfaltuje chodníky v meste. Robil v mestských službách. Spomínal mi, že v rámci pitného režimu mali sedmičku pivo v robote zadarmo. Tatkovi to bolo slabé, tak si do piva pridával z placačky štamperlík borovičky, aby to pivečko malo svoje grády. Za deň vypil v robote aj desať pív, ale pri asfaltovaní ich hneď stačil aj vypotiť. Keď prišiel z roboty domov prvé čo bolo, že si sadol v kuchyni za stôl a otvoril si fľašu piva. Mama sa vždy hnevala, že najprv sa treba najesť až potom piť. Keď dopil najedol sa a otvoril si ďalšiu desinku piva. To už mu mama začala nadávať, že len chlastá a chlastá. On si však z jej rečí nič nerobil. Zapálil si „Štartku bez filtra“ a počúval správy v rozhlase. Keď už mal tých maminych rečí dosť tak vždy povedal „kurva štelung“, stačilo stará. Poď synu obleč sa a ideme do šenku na pivo, nech si tu mama brble. To boli zlaté časy. Škoda tatka. Však, keď zomrel na pohrebe mu boli všetci jeho kamoši z krčmy, na čele z krčmárom Jožom. No čo už, taký je život. Kto pije umrie a kto nepije tiež umrie. Nech dá tatkovi, Pánboh večný odpočinok.“ Povedal Izidor, odpil si z piva a smutne čumel do telky….

Dobrovoľný poplatok

27.12.2022

Pri surfovaní na internete som naďabil na článok s nadpisom: „Bežkári odštartovali sezónu na Skalke: „Dobrovoľné vstupné zdraželo na dvojnásobok.“ V podstate celá téma tohto krátkeho článku sa týka úpravy bežkárskych tratí na Skalke pri Kremnici a v jej širšom okolí a dobrovoľného poplatku, ktorý sa vyberá za používanie tratí. Koľko zaplatíte Denný [...]

Nebo – Peklo

25.12.2022

Dnes som podal, na pošte dva listy. Podal som ich expres, 1. triedou, doporučene, a do vlastných rúk. Istota je istota. Adresa prvého „NEBO.“ Adresa druhého „PEKLO.“ Požiadal som predstavených, týchto inštitúcii, aby mi zaslali „ANAMNÉZU“ môjho života. Doručenie listov budem sledovať, na internete, na stránkach Slovenskej Pošty. Svoju spätnú adresu som neuviedol. [...]

Pamäť – nepamäť

22.12.2022

Sedí v hojdacom kresle. Premýšľa v hojdavom pohybe. Hojdá, hojdá, svoju pamäť. Tam a späť, hore a dolu, vpred a vzad. Pamäť mu uteká, nevie ju dobehnúť. Zabúda v prítomnosti. Budúcnosť má na dobro vymazanú, mýli si ju s prítomnosťou aj s minulosťou. Minulosť mu je jasná. Nik ho neokabáti. Slnko v okne na neho žmurká. Je šťastný. Na tvári sa mu mihol zabudnutý [...]

jadrové zbrane, ruská televízia

Stačia tri rakety a civilizácia sa zrúti. Rusko opäť pohrozilo jadrovým útokom na európske mestá

21.07.2024 06:00

Berlín, Paríž, Londýn, Praha, Varšava či Bukurešť. To všetko sú ciele, ktoré vymenovali vo vysielaní štátnej ruskej televízie.

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

starec07

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 46818x
Priemerná čítanosť článkov: 1561x

Autor blogu

Kategórie